افزایش قیمت بنزین در تاریخ 6/9/98 در ایران صورت گرفت و این گرانی به سرعت آثارش را در زندگی مردم نشان خواهد داد و راهی هم برای فرار از این گرانی و مشکلات بعد از آن نخواهیم داشت.

بدون شک با افزایش قیمت بنزین تورم بیش از آن چیزی که تصور می‌شود افزایش پیدا می‌کند و همچنین با گران شدن بنزین اکثر کالاهای اساسی خصوصاً مواردی که مستقیم با حمل‌و‌نقل در ارتباط است گران خواهد شد. این گرانی طبقات متوسط و فقیر جامعه را بیشتر دچار مشکلات جدیتری خواهد کرد.

بیشترین تاثیر گرانی  بنزین بر حمل و نقل خواهد بود ،در چندین ماه آینده بدون شک شاهد گرانی حمل و نقل داخل شهری و افزایش قیمت کرایه ها خواهیم بود . اما  این گرانی فقط بر افزایش کرایه های داخل شهری ختم نخواهد شد ، بلکه بر سفر های بین شهر که مسافت بیشتری باید طی شود تا به مقصد رسید بیشتر و بیشتر تاثیر خواهد گذاشت .

گرانی بنزین

 

بطور مسلم سفر های بین شهری با گرانی بنزین کاهش خواهد یافت و به احتمال زیاد تعداد افراد کمتری برای سفر به شهر های دورتر خواهند رفت ، چرا که با افزایش 3 برابری قیمت بنزین هزینه سفر افزایش  قابل توجهی خواهد داشت .

و اما  اثرات گرانی بنزین بر صنعت گردشگری ایران چه خواهد بود؟

۱. همانطور که  میدانیم تعداد زیادی از افراد کشور از راه اجاره دادن خانه ها و ویلا های خود به مسافران در شهر های مختلف کسب درآمد می کنند همچنین هتل ها و مسافر خانه ها از این موضوع  مستثنی نیستند و بطور حتم با کاهش سفرهای بین شهری خسارت های خیلی زیادی بر آن ها وارد خواهد شد.

۲. تعداد زیادی ازمردمان  شهر های مختلف با فروش صنایع دستی خود به مسافران و توریست ها کسب درآمد می کردند که با کاهش سفرها این دسته  هم با خسارت های زیادی مواجه خواهند شد.

۳. در طی چندین سال گذشته تعداد زیادی از جوانان کشور در این صنعت فعالیت جدی با صرف هزینه های بالا آغاز کرده بودند که باعث پیشرفت و بلوغ صنعت گردشگری ایران می شد و خود از این راه کسب درآمد می کردند ، مانند: تورگردان ها ، سامانه های اجاره ویلا و هتل  ، آژانس های مسافرتی وتولید کنندگان محتوا ویدئویی و  ....  که با افزایش قیمت بنزین صنعت گردشگری و  تعداد زیادی از این کسب و کار ها خسارت های جبران ناپذیری خواهند خورد .

 

۴. پزشکان معتقدند بسیاری از اختلالات و بیماری ها، ریشه در اعصاب و روان انسان ها دارند.  در جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، استرس ها و نا آرامی ها گریبان همه را گرفته است، تنها سفر می تواند انسان را از روزمرگی های زندگی برهاند و بسوی نشاط و شادابی سوق دهد.

همچنین سفر باعث کاهش دغدغه های فکری  و تنش های روحی و روانی می شود.

 در پی این گرانی بنزین بدون شک  سفر های قشر فقیر جامعه  در سال به صفر خواهد رسید و این رقم برای قشر متوسط  جامعه کاهش بسیار زیادی خواهد داشت که کاهش این سفر ها خسارت های جبران ناپذیری بر سلامت و روان جامعه ایرانی خواهد داشت .

تاثیرات گرانی بنزین بر سلامت