سایر مطالب

روستای کریک، ماسوله ای دیگر در جنوب ایران

تاریخ 24 مهر 1397


چگونه سفری ارزان داشته باشید؟

تاریخ 17 مرداد 1397


روستای واریان

تاریخ 16 بهمن 1397


روستای ارنگه

تاریخ 16 بهمن 1397


دیدنی های ماسال

تاریخ 16 خرداد 1398


دیدنی های کیش

تاریخ 16 بهمن 1397

با شنیدن نام « دَرَک»، احتمالا به یاد جایی عذاب آور و وحشتناک خواهید افتاد! اما در این مقاله الوویلا ، سامانه اجاره ویلا شما را  با مکانی به نام « دَرَک» آشنا خواهید کرد که اصلا شبیه به اصطلاحات و داستانهای مربوط به دَرَک نیست.

دَرَک کجاست؟

دَرَک، نام یکی از مکانهای گردشگری استان سیستان و بلوچستان است. دَرَک از توابع بخش زرآباد شهرستان کنارک است و در مسیر دو بندر مهم کشور یعنی بندر عباس و بندر چابهار قرار دارد. حدود 500 نفر در روستای درک زندگی می کنند. فاصله درک تا چابهار، 17 کیلومتر است و با روستای زرآباد، 10 کیلومتر فاصله دارد.

نتیجه تصویری برای درک زرآباد

دَرَک، مکانی شگفت انگیز است که کمتر از نقاط دیگر ایران شناخته شده است. در این مکان، تپه های شنی و نخلهای فوق العاده را خواهید دید که در کنار دریا رشد کرده اند. آسمان دَرَک، بسیار زیبا و پرستاره است. علاقه مندان به آسمان شب، با سفر به دَرَک می توانند ستارگان زیبا و پرنور را مشاهده کنند.

ساحل و روستای شگفت انگیز دَرَک، در امتداد دریای عمان قرار گرفته است. تلاقی دریا با کویر را در روستای دَرَک مشاهده خواهید کرد. رملهای شنی، نخلهای سر به فلک کشیده، آبی دریا، تپه های ماسه ای، کوه و جنگل، ساحل صخره ای، شنی و مرجانی از جمله دیدنی های این روستا هستند.

بسیاری از افراد، برای دیدن ساحل و زیبایی های آن به شمال ایران سفر می کنند؛ اما ما از شما می خواهیم که این بار به جنوب ایران و استان سیستان و بلوچستان سفر کنید و ساحل بی نظیر دَرَک را مشاهده کنید. جالب است بدانید که ساحل دَرَک، از بی نظیرترین سواحل جهان به شمار می رود. روستا و ساحل دَرَک، مقصدی عالی برای دوستداران طبیعت و دریا است.

آب و هوای درک بهاری است و نسبت به دیگر مناطق، هوای خنک تری دارد. بادهای موسمی که از سمت اقیانوس می وزند، باعث خنک شدن هوای این منطقه می شوند.

سبک زندگی مردم روستای دَرَک

مردم دَرَک، به گویش بلوجی صحبت می کنند. مردان درک، لباسهای بلند و سفید با شلوارهای لیفه دار می پوشند. زنان نیز از پارچه های سوزن دوزی شده برای دوخت لباس خود استفاده می کنند. شغل اکثر مردمان درک، ماهی گیری و کشاورزی است. مردم روستای درک، محصولاتی چون هندوانه، ذرت، خرما و... را کشت و برداشت می کنند.

مردم این منطقه بسیار خوش رفتار و مهمان نواز هستند. آنها به قدری به  مکان زندگی خود اهمیت می دهند که توانسته اند پاکی و زیبایی این روستا را در طول سالیان گذشته حفظ کنند.

علت نام گذاری روستای دَرَک چیست؟

«دَرَک» یا «دَرَگ» در زبان مردم محلی این منطقه، به معنی «سکونت در کنار دریا» است.

چرا سواحل روستای دَرَک خاص و متفاوت هستند؟

در جهان، تعداد سواحلی که تپه رملها و نخلها در کنار هم قرار می گیرند، بسیار کم است و یکی از آنها در جنوب ایران قرار دارد. در دَرَک، چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله کمی از هم قرار گرفته اند و می توانید این سواحل را مشاهده کنید. روستای دَرَک، پاکترین و زیباترین ساحل دریا را دارد. علاوه بر منظره زیبای ساحلی، این منطقه دارای جنگلهای حرا و درختان گرمسیری است که زیبایی منطقه را چندین برابر کرده اند.

تصویر مرتبط

خواص درمانی سواحل روستای درک

وقتی به روستای درک سفر کردید، حتما روی شنهای ساحل و رملهای سفید این منطقه قدم بزنید؛ زیرا این شنها باعث کاهش دردهای عضلانی و استخوانی می شوند و خاصیت درمانی دارند. می توانید صبح زود به ساحل دریا بروید و خود را زیر شنهای ساحل چال کنید! این کار در کاهش پا درد، استخوان درد و کمر درد تاثیر بسیار زیادی دارد.

غروب خورشید در روستای دَرَک، بسیار تماشایی است. هنگام غروب و در عرض چند دقیقه، طیف زیادی از رنگها را در آسمان مشاهده خواهید کرد. در این مواقع، بهتر است دوربین عکاسی خود را دربیاورید و از این مناظر زیبا عکس بگیرید.

تصویر مرتبط

نورانی شدن آب ساحل درک

یکی از شگفتی های دَرَک این است که در شب، پلانکتونهای نورانی به سطح آب می آیند و روی موج ها با صدای آب تکان می خورند. این پدیده عجیب و بی نظیر، شما را به یاد درخشش کرمهای شب تاب می اندازد. این پلانکتونهای نورانی، باعث روشن شدن آب در کنار ساحل می شوند و منظره بسیار زیبایی را به وجود می آورند.

تصویر مرتبط

علت نورانی شدن آب در ساحل درک چیست؟

زمانی شاهد نورانی شدن آب ساحل هستید که حجم زیادی از پلانکتونها توسط موج شسته شده و به ساحل آورده شوند. این پلانکتونها در وجودشان، رنگدانه های فتوسنتزی دارند و وقتی شرایط محیطی آنها تغییر می کند، از خودشان نوری درخشان ساطع می کنند. جریانهای سریع آب، تلاطم و برخورد با ساحل، از جمله دلائل ساطع شدن نور از پلانکتونها است. باید بدانید که این پدیده، به ندرت دیده می شد؛ اما در ایران و در روستای درک، شانس این را دارید که شاهد این اتفاق شگفت انگیز باشید.

آیا سفر به روستای درک خطرناک است؟

به دلیل آشوبهای بیرون مرز ایران، شاید فکر کنید که سفر به استان سیستان و بلوچستان، نا امن و پرخطر است؛ اما باید بدانید که سفر به روستای دَرَک، یکی از امن ترین گشت و گذارها در ایران است. روستای زرآباد که دَرَک از توابع آن است، از امن ترین قسمتهای استان سیستان و بلوچستان است. بنابراین با خیال راحت به دَرَک سفر کنید!

تفریحات درک

وقتی به درک سفر کردید، می توانید لذت تفریحاتی چون موج سواری، قایق سواری، شنا و دیگر ورزشهای آبی را تجربه کنید.

تصویر مرتبط

اقامت در روستای درک

در روستای درک، مهمانپذیر یا هتل وجود ندارد. برای اقامت در این مکان، می توانید در ساحل دریا چادر بزنید یا در خانه های مردم بومی درک ساکن شوید. تعداد خانه های بومی و محلی روستای درک، برای پذیرایی از 60 مسافر کافی است.

مسیر دسترسی به روستای درک

برای رفتن به درک، دو راه دارید. اولین راه این است که از سمت استان هرمزگان و شهر بندرعباس به سمت درک حرکت کنید و با عبور از بندر میناب و بندر جاسک به روستای درک برسید. راه دوم این است که از سمت استان سیستان و بلوچستان به سمت چابهار و کنارک حرکت کنید و به سمت روستای زرآباد رانندگی کنید. هر زمان که احساس کردید به کمک نیاز دارید، از مردم محلی این منطقه کمک بگیرید.