سایر مطالب

روستای افجه

تاریخ 16 بهمن 1397


روستای تمام سنگی ایران

تاریخ 03 مهر 1397


دیدنی های رامسر

تاریخ 17 مرداد 1397


تاثیر گرانی بنزین بر سفر

تاریخ 09 آذر 1398


دیدنی های قشم

تاریخ 16 بهمن 1397


روستای ارنگه

تاریخ 16 بهمن 1397

در مرز استان خوزستان و چهار محال و بختیاری، منطقه ای فوق العاده قرار دارد که نام آن دشت شیمبار است. شیمبار یا شیرین بهار، از زیباترین مناطق طبیعی و تفریحی ایران به شمار می رود.

اجاره ویلا

شیمبار، بهشتی گمشده

فاصله این منطقه تا مسجد سلیمان، 100 کیلومتر است و با اهواز، 220 کیلومتر فاصله دارد. منطقه گردشگری شیمبار، از توابع شهرستان اندیکا محسوب می شود. مساحت دشت شیمبار، بیش از 50 هزار هکتار است و حدود 10 هزار نفر در این منطقه سکونت دارند. اگر جزو علاقه مندان به طبیعت هستید، حداقل یک بار به دشت شیمبار بروید تا ترکیب تمام زیبایی های طبیعی را به صورت یکجا در این منطقه مشاهده کنید.

اجاره خانه

 

آنچه در دشت زیبای شیمبار مشاهده خواهید کرد

وقتی به بهشت شیرین بهار قدم گذاشتید، از دیدن عناصر طبیعی بسیار زیبای این منطقه شگفت زده خواهید شد. در شیمبار، جنگل های پوشیده از درختان بلوط و بادام کوهی را مشاهده می کنید. دل را به طبیعت بسپارید و وارد جنگل شوید. در مسیر، قارچ های طبیعی و بوته های وحشی را مشاهده خواهید کرد. با گشت و گذار در میان درختان، می توانید میوه درختانی چون توت، انار، سیب، انگور کوهی و انواع مرکبات را بچینید و بخورید.

گردشگری

در دشت شیمبار، رودی به نام شط شیمبار جاری است. به همین دلیل است که در تمام قسمتهای این مکان بی نظیر، چشمه های فراوانی را مشاهده خواهید کرد. در شیمبار، کوه های مرتفعی وجود دارد که دامنه آنها پر از گلها و بوته های رنگارنگ و زیبا است. علاقه مندان به گل، از گردش در میان گلهای رنگارنگ دشت شیمبار بسیار لذت خواهند برد. اگر تجهیزات کوهنوردی به همراه دارید، می توانید از کوه های واقع در شیمبار بالا بروید و از قله کوه، شاهد زیبایی های این منطقه باشید.

اجاره ویلا

 

در گذشته، انواع گرگ، خرس، کفتار، گراز و پرندگانی مانند عقاب و کرکس در شیمبار زندگی می کردند. گفته می شود که در قدیم، به دلیل وجود حیوانات و پرندگان وحشی، هیچ کس جرات نمی کرد که به قلب جنگل شیمبار برود. متاسفانه امروزه به دلیل شکار غیرقانونی، اکوسیستم این منطقه تغییر کرده و بسیاری از حیوانات بومی از بین رفته اند. جالب است بدانید که در شیمبار، درختانی مانند توت، سیب، انگور و انجیر به صورت خودرو رشد کرده اند و به ثمر نشسته اند. در پوشش گیاهی دشت شیمبار، درختان و گیاهانی نظیر ارزن، بنه، جاز، مهلو و بلوط دیده می شود.

گردشگری

با ساکنان شیمبار بیشتر آشنا شوید

در دشت شیمبار، مردم روستایی و عشایری سکونت دارند. مردمان شیمبار، ایلهای عشایری هستند که در کوه چادر می زنند. این افراد سالهاست که به دامداری و کشاورزی مشغول هستند.

عشایر شیمبار به قدری خونگرم هستند که از تمام مهمانان خود به خوبی پذیرایی می کنند. از محصولات لبنی عشایر می توان به پنیر محلی، کره محلی، روغن محلی، کشک و قارا اشاره کرد. چادر نشینان خودشان نان و عسل فراهم می کنند. از صنایع دستی عشایر شیمبار باید به چوقابافی، گلیم بافی، قالی بافی و لباس های محلی اشاره کرد. بازی هایی چون الختر، اسب سوار، تیر اندازی و چوکلی بازی از جمله سرگرمی های مردم محلی شیمبار است. ساکنان شیمبار، در پخت غذاهای محلی و خوشمزه چون کباب بختیاری، اوترشی، موسیر و قارچ سرخ شده از جمله مهم ترین خوراک مردم محلی شیمبار است.

ویلا

جاذبه های طبیعی و تاریخی دشت شیمبار

کتیبه های دشت شیمبار، نشان دهنده قدمت این منطقه است. آثار باستانی شیمبار به دوران اشکانیان بر میگردد. تنگ بتا، استودان، آبشار شیمبار و تالاب شیمبار از جمله آثار دیدنی دشت شیمبار هستند.

استودان ها: ایرانیان دوران باستان، به قداست و پاکی خاک بسیار اعتقاد داشتند و معتقد بودند که نباید خاک را ناپاک کرد. آنها اجساد مردگان را دفن نمی کردند؛ بلکه آن را در هوای آزاد قرار می دادند تا خوراک جانوران و پرندگان شود و بعد استخوانهای مردگان را درون استودانها می گذاشتند. استودان، به معنی «جایگاه نگهداری استخوان» است. استودانها در دل کوه یا داخل سنگ قرار می گرفتند.

تنگ بتا: برای دیدن تنگ بتا باید به ارتفاعات کوه دلا در شهرستان اندیکا بروید. در تنگ بتا، 12 نقش برجسته هشت و نیم متری از رستم را مشاهده خواهید کرد. قدمت این بنا به زمان اشکانیان برمیگردد. تنگ بتا به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نقش حکاکی شده روی سنگ، نشان دهنده مراسم مذهبی در گذشته است.

گردشگری

آبشار شیمبار: آبشار دیدنی شیمبار، 50 متر ارتفاع دارد. این آبشار در مسیر صعب العبوری قرار دارد و به همین دلیل است که طبیعت آن بکر و دست نخورده مانده است. اگر بتوانید سختی های مسیر را تحمل کنید، به آبشاری زیبا و شگفت انگیز می رسید.

Description: نتیجه تصویری برای شیمبار

تالاب شیمبار: در منطقه حفاظت شده شیمبار و در امتداد رشته کوه زاگرس، مکانی به نام تالاب شیمبار قرار دارد. بسیاری از پرندگان زیبا از جمله پلیکان، چلچله و کشیمیان در این تالاب یافت می شود. تالاب شیرین بهار در ارتفاعات خوزستان است و به همین دلیل، تحت آب و هوای کوهستان قرار گرفته است. به همین دلیل، آب و هوای معتدلی دارد و باران فراوان می بارد.

Description: شیمبار

علاوه بر اینها، در شیرین بهار، بقایای آسیاب های آبی، قلعه دختر، پل نگین، شیرهای سنگی، کهریزهای عهد کهن، کوه دمه را نیز خواهید دید.

مسیرهای دسترسی به شیمبار

طبیعت زیبا و دست نخورده، وجود اثار تاریخی و فرهنگی، آشنایی با سبک زندگی ایلهای عشایری، از جمله دلائل رفتن به شیمبار است. به احتمال زیاد، با خواندن این مطلب، به این فکر افتاده اید که به استان خوزستان و دشت زیبای شیمبار سفر کنید. برای رفتن به شیمبار، باید مسیر مسجد سلیمان به شهرکرد را انتخاب کنید. مسیر دیگری هم برای رسیدن به شیمبار وجود دارد که از بخش اندیکا به بخش بازفت امتداد دارد و از وسط شیرین بهار می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت شده است و بخشهایی از آن، هنوز به صورت خاکی و شنی هستند.

شیمبار، پتانسیل تبدیل شدن به مرکز گردشگری جنوب ایران را دارد. در شیمبار، می توان از طبیعت لذت برد، آثار تاریخی و کهن ایرانیان را مشاهده کرد و با فرهنگ قومی مردم این منطقه آشنا شد. شیمبار، یکی از بهترین مناطق ایران برای جذب گردشگران ایرانی و خارجی است.