چگونه می توانید هم به سفر بروید و هم از محیط زیست محافظت کنید؟

این سوال خیلی از افراد آگاه و دغدغه مند است. محافظت از محیط زیست در سفر کار سختی نیست. در این نوشته، الوویلا شما را با راه های محافظت از محیط زیست در سفر آشنا خواهید کرد؛ بعد از خواندن این مطلب یاد می گیرید که با انجام اقداماتی ساده و کم خرج می توانید سهمی در نجات و حفظ کره زمین داشته باشید.

راه های محافظت از محیط زیست در سفر

 

 • از حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

اگر دوست دارید مسافرت شما به کره زمین ضربه ای نزند، تا می توانید آلودگی و زباله تولید نکنید؛ استفاده از حمل و نقل عمومی باعث سوخت کمتر بنزین می شود، با اینکار شما در مصرف پول، سوخت، گاز و بنزین صرفه جویی می کنید. در کشور مقصد سوار اتوبوس های عمومی شوید و لذت گردش کردن با اتوبوس را تجربه کنید.

Description: نتیجه تصویری برای حمل و نقل عمومی

 • سفیر محیط زیست شوید.

اگر گروهی سفر کرده اید، جنبش محیط زیستی راه بیندازید و مراقب طبیعت باشید. وقتی همراه با افراد دیگر به سفر می روید، درباره راه های محافظت از محیط زیست در سفر با آنها صحبت کنید. از کارهایی که در جهت محافظت از محیط زیست انجام داده اید عکس بگیرید و در شبکه های اجتماعی منتشر کنید تا دیگران نیز این کارها را از شما یاد بگیرند.

 • از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنید.

هر زمان شما برای خرید وسیله به بیرون می روید، فروشنده خرید شما را داخل کیسه پلاستیکی می گذارد و آن را به شما تحویل می دهد. از خوراکی گرفته تا لباس و کتاب، همه ی خریدها در این کیسه ها قرار می گیرند، بدون اینکه بدانیم این کیسه ها تا چه اندازه به ضرر کره زمین هستند؛ اگر می خواهید از محیط زیست محافظت کنید به کیسه های پلاستیکی نه بگویید، شما می توانید یک کیسه یا ساک پارچه ای زیبا داشته باشید و بعد از خرید وسیله خود را در ساک پارچه ای قرار دهید، اینکار به تولید زباله کمتر و محافظت از زمین منجر می شود.

Description: نتیجه تصویری برای کیسه های پلاستیکی

 • با دوچرخه یا پای پیاده به مناطق دیدنی شهر بروید.

روشن کردن ماشین به تولید کربن منجر می شود. اگر می خواهید ریه های زمین از دود پر نشود، برای رفت و آمد از روشهایی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری کمک بگیرید. این تصمیم کوچک، می تواند تغییرات بزرگی به وجود بیاورد. گاهی اوقات در هنگام قدم زدن، مکانهای شگفت انگیزی را کشف می کنید که با ماشین نمی توانستید به آن مکانها بروید.

 • برای آب خوردن از قمقمه استفاده کنید.

دوستداران محیط زیست همیشه از حجم انبوه بطری های پلاستیکی در طبیعت نگران هستند؛ بطری های پلاستیکی به 450 سال برای تجزیه نیاز دارند، در نتیجه وجود این بطری ها در طبیعت بسیار مخرب است.

بهتر است یک قمقمه یا بطری با قابلیت استفاده مجدد خریداری کنید و آن را همراه خود داشته باشید تا بعد از اتمام آب به سراغ خرید بطری بعدی نروید و با این کار به کاهش حجم بطری های پلاستیکی موجود در طبیعت کمک کنید.

Description: نتیجه تصویری برای قمقمه

 • زباله ها را در طبیعت رها نکنید.

دیدن مناظر طبیعی به همراه حجم زیاد زباله اصلا جالب نیست! بسیاری از افراد زباله ها را در محیط زیست رها می کنند و با اینکار صدمه بزرگی به محیط پیرامونشان می زنند، برای اینکه کره زمین همچنان سالم و تمیز بماند از ریختن زباله در آن خودداری کنید. زباله های رها شده در طبیعت با آلودگی و هجوم حیوانات موذی همراه است. تا دیر نشده عادت به ریختن زباله در طبیعت را باید کنار بگذارید. اگر دوست دارید به پاکیزگی زمین بیشتر کمک کنید، زباله های رها شده در طبیعت را جمع آوری کنید.

 • زباله ها را تفکیک کنید.

اگر می خواهید طبیعت را شکرگزار خودتان کنید، زباله ها را تفکیک کنید. مواد بازیافتی و غیربازیافتی را از هم جدا کنید و آنها را در سطل های مخصوص شان بریزید. امروزه در سرتاسر دنیا سطل های مخصوص تفکیک زباله وجود دارند و می توانید انواع زباله های خشک و تر را در این سطل ها بیندازید.

 • به هیچ عنوان به درختان آسیب نرسانید.

شکستن شاخه درختان، آویزان شدن از شاخه ها، کندن نهال برای بدست آوردن چوب، از بین بردن گیاهان و پوشش های گیاهی از جمله کارهای ممنوع در سفر هستند. به کودکان خود بیاموزید که با طبیعت مهربان باشند؛ یادتان باشد که نبودن درخت با تولید دی اکسید کربن بیشتر، فرسایش خاک، و از بین رفتن زیبایی محیط همراه است.

Description: نتیجه تصویری برای درختان

 • در مصرف آب صرفه جویی کنید.

صرفه جویی در مصرف آب فقط به خانه و شهر شما محدود نمی شود. هر مکانی که رفتید، باید آب را درست استفاده کنید. آبهای رودخانه ها را آلوده نکنید، شیر آب را باز نگذارید، لباسهای خود را بیش از حد نشوئید و موقع دوش گرفتن شیر آب را باز نگذارید. این روشها باعث می شود میزان اتلاف آب کمتر می شود.

 • در تورهای محیط زیستی شرکت کنید.

شرکت در تورهای محیط زیستی فرصت مناسبی برای گشتن در طبیعت و مشاهده انواع جانوران است؛ وقتی در تورهای محیط زیستی شرکت می کنید با جاذبه های طبیعی، مکان های فرهنگی و جانوران مختلف آشنا خواهید شد. با خانواده و فرزندان خود به تورهای محیط زیستی بروید و از نزدیک با محیط زیست و جانوران مختلف آشنا شوید، اینکار به شما کمک می کند با طبیعت حس همبستگی بیشتری داشته باشید و در حفظ محیط زیست کوشا تر شوید.

 • هتل یا اقامتگاه سبز رزرو کنید.

بعضی از هتل ها هستند که در زمینه گردشگری پایدار و حفظ محیط زیست فعالیت های مسئولانه ای انجام می دهند؛ به این هتل ها «هتل سبز» گفته می شود. دوستداران طبیعت معمولا به این هتل های سبز می روند، هتل های سبز هتل هایی هستند که از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده می کنند، زباله کمتری تولید می کنند، دی اکسید کربن و گازهای سمی در این هتل ها بسیار کم تولید می شود و فعالیت های هتل طبق سیاست های زیست محیطی روز دنیا انجام می شود.

Description: نتیجه تصویری برای هتل سبز

شما به عنوان مسافر ، مسئولیت هایی دارید که مهمترین آن حفاظت از محیط زیست و آسیب نرساندن به طبیعت است، برای زنده نگهداشتن صنعت گردشگری و مراقبت از کره زمین به راهکارهایی که در این نوشته خواندید توجه کنید و از آنها در سفر استفاده کنید. در این نوشته،الوویلا شما را با راه های محافظت از محیط زیست در سفر آشنا کرد. با توجه به این نکات، می توانید گامی بزرگ در جهت حفظ کره زمین بردارید. از اینکه تا انتهای این نوشته همراه ما بودید از شما متشکریم.