روستای کریک، یکی از توابع شهرستان سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد است. معماری خانه های این روستا، پلکانی است و به خانه های روستای ماسوله در گیلان شباهت دارد. روستای کریک، ماسوله جنوبی ایران است که در این نوشته از الوویلا با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

Description: تصویر مرتبط

آشنایی بیشتر با روستای کریک

روستای کریک، در دوران هخامنشیان، یکی از روستاهای مهم محسوب می شد. این روستا در کنار راه های اصلی تجاری قرار داشته است و به همین دلیل از رونق و اهمیت بالایی برخوردار بوده است. معماری خانه های روستایی این منطقه بسیار جالب و دیدنی است. خانه های روستای کریک به صورت پلکانی ساخته شده اند و انسان را به یاد ماسوله در شمال ایران می اندازد.

آب و هوای روستای کریک

آب و هوای روستای کریک بسیار خوب است. عشایر این منطقه را به عنوان ییلاق خود می دانند و در فصل گرما، به اطراف کریک کوچ می کنند. بهترین زمان برای رفتن به روستای کریک، فصول بهار و تابستان است؛ زیرا در فصول سرد سال، کریک بسیار سرد می شود. بیشتر افراد، اردیبهشت ماه را برای سفر به کریک انتخاب می کنند.

معماری خاص خانه های روستای کریک

خانه های روستایی این منطقه، بسیار جالب و دیدنی هستند. دیوارهای این خانه ها از خشت و گل ساخته شده است که از نفوذ گرما و سرما جلوگیری می کند. دیوار خانه ها ضخیم هستند و به راحتی تخریب نمی شوند. برای درست کردن پی خانه، از سنگ استفاده شده است. بعد از ساخت پی خانه، یک کلاف افقی از جنس چوب روی خانه قرار می گیرد و سپس ساختن خانه آغاز می شود.

Description: تصویر مرتبط

شب را در کجا بگذرانید؟

روستای کریک به قدری زیبا و جذاب است که دیدنی های آن به یک روز خلاصه نمی شود. به شما پیشنهاد می کنیم که یک الی دو روز در این روستا بمانید تا بتوانید زیبایی های صبح و شب این منطقه را مشاهده کنید. وقتی در ابتدای صبح در این روستا قدم می زنید، نسیم خنکی به صورت شما می خورد و سراسر وجودتان را از خوشحالی لبریز می کند.

در شب، زیر آسمان پرستاره کریک بنشینید و درخشش ستاره ها و شهاب سنگها را تماشا کنید.

Description: نتیجه تصویری برای آسمان کویر

نگران جای خوابتان هم نباشید؛ زیرا مردم کریک شما را به خانه خودشان یا اقامتگاه های بوم گردی که شما را با حال و هوای زندگی مردم روستا آشنا میکند دعوت می کنند و می توانید شب را در خانه مردم محلی کریک بگذرانید. مردم این منطقه به قدری مهمان نواز و مهربان هستند که با شما همانند یکی از اعضای خانواده تان رفتار خواهند کرد. وقتی شب را در خانه مردم کریک می گذرانید، آنها شما را مهمان غذای خود می کنند و بعد از شام، با نقل داستانها و افسانه ها شما را سرگرم می کنند. یکی از محبوب ترین مراسم ها در روستای کریک، شاهنامه خوانی است که مردم با اشتیاق در آن شرکت می کنند و داستانهای شاهنامه را برای یکدیگر روایت می کنند.

Description: نتیجه تصویری برای شاهنامه

یک توصیه مهم!

حتما به شما توصیه می کنیم که در کوچه و پس کوچه های روستای کریک قدم بزنید؛ زیرا می توانید منظره زیبای خانه های روستایی کریک را از نزدیک مشاهده کنید و با سبک زندگی مردم بیشتر آشنا شوید. وقتی شروع به قدم زدن می کنید، کم کم بوی خوب برنج را حس خواهید کرد. در اطراف روستای کریک، تعداد زیادی مزرعه برنج وجود دارد و عطر خوش برنج از سمت همین مزارع به مشام می رسد.

Description: تصویر مرتبط

با ادامه پیاده روی به سمت اطراف روستا، به رودخانه های پرآب و زیبایی برخورد می کنید. پیشنهاد می کنیم که خودتان را به آب بسپارید و با کمی آب تنی، جسم و روحتان را تازه و خنک کنید. اگر به دنبال آرامش هستید، در کنار این رودخانه ها بنشینید. صدای عبور آب از میان صخره های رودخانه، شما را به آرامش دعوت می کند.

Description: تصویر مرتبط

یادتان باشد که قبل از بستن چمدان سفر، دوربین عکاسی خود را نیز بیاورید، زیبایی های این روستا بسیار زیاد است و می توانید تا جایی که دلتان می خواهد عکس بگیرید.

روستای کریک، در مسیر صعود به قله دنا قرار دارد و علاقه مندان به کوهنوردی را به بالا رفتن از کوه دعوت می کند.

Description: تصویر مرتبط

چگونه می توان به کریک رفت؟

برای رفتن به روستای کریک، دو راه دارید. روش اول این است که از جاده مستقیم یاسوج به کریک، وارد این منطقه زیبا شوید. روش دوم این است که از طریق جاده آسفالته سی سخت، به سمت کریک حرکت کنید. روستای پلکانی کریک، یکی از جاذبه های گردشگری ایران است. در کریک می توانید کلی تفریح کنید و با کوله باری از عکس و خاطره به شهرتان برگردید.

Description: نتیجه تصویری برای روستای کریک

در این نوشته از الوویلا، با روستای کریک آشنا شدید. سفر به روستای کریک، یک تجربه لذت بخش است که شما را با فرهنگ مردم کریک و سبک زندگی روستاییان بیشتر آشنا خواهد کرد. جاذبه های طبیعی و گردشگری روستای کریک بسیار زیاد است و باعث می شود که از سفر خود بسیار لذت ببرید و لحظات خوشی داشته باشید.