سایر مطالب

جاده اسالم به خلخال

تاریخ 07 شهریور 1398


راهنمای سفر و اجاره ویلا در گیلان

تاریخ 10 آذر 1397


روستای میمند در استان کرمان

تاریخ 17 مرداد 1397


تابستان به خنک ترین مکان ها سفر کنیم

تاریخ 21 فروردین 1398


روستای واریان

تاریخ 16 بهمن 1397


ییلاق سوباتان

تاریخ 26 خرداد 1398
تاریخ 24 مهر 1397


یکی ازروستاهای تاریخی ایران، روستای یاسه چای است. این روستا در استان چهار محال و بختیاری قرار داردکی از مناطق گردشگری این منطقه است. در این نوشته الوویلا ، سامانه اجاره ویلا شما را با روستای زیبای یاسه چای آشنا خواهیم کرد.

آشنایی بیشتر با روستای یاسه چای

روستای یاسه چای در 52 کیلومتری شهرکرد و در 60 کیلومتری نجف آباد اصفهان قرار دارد. قدمت این روستا به 400 سال قبل برمی گردد. یاسه چای از ترکیب «یسه» و «چای» به وجود آمده است. یاسه به معنای پهن و چای به معنای رودخانه است. ترکیب یاسه چای در زبان ترکی به معنای جایی است که پهنای رودخانه زیاد می شود. روستای یاسه چای در کنار زاینده رود قرار دارد و از توابع شهرستان سامان به شمار می آید. مردم روستای یاسه چای به زبان ترکی صحبت می کنند، جمعیت این روستا بیش از 800 نفر است.

اجاره ویلا

تفاوت روستای یاسه چای با دیگر بخش های ایران

یاسه چای به روستای بدون کوچه ایران معروف است. وقتی به این روستا بروید، هیچ کوچه و خیابانی را مشاهده نخواهید کرد. در این روستا مردم ترجیح داده اند که از زمین، برای ساخت خانه استفاده کنند.

شاید بپرسید که بدون وجود کوچه و خیابان، رفت و آمد در روستای یاسه چای به چه صورت انجام می شود؟ رفت و آمد مردم در روستای یاسه چای از طریق دالان ها صورت می گیرد. مردم روستای یاسه چای از طریق تونل های سرپوشیده به خانه های یکدیگر می روند. مسیر دالان اصلی یاسه چای، بیش از 400 متر طول دارد و شمال و جنوب روستا را به هم متصل می کند. علاوه بر این دالان اصلی، 5 دالان فرعی نیز در این روستا مشاهده می شود.

اجاره ویلا

روستای یاسه چای در دوران صفویه بنا شده است و آثاری از بافت های قدیمی نظیر حمام، مسجد و دروازه های اصلی در این منطقه مشاهده می شود. علاوه بر معماری تاریخی، طبیعت روستای یاسه چای بسیار دیدنی است.

طبیعت زیبای روستای یاسه چای

در این منطقه باغ های سرسبزی را مشاهده خواهید کرد. درختان گردو و بادام از جمله درختان یاسه چای هستند که در فصل تابستان به ثمر می رسند.

گردشگری

خانه های مردم روستای یاسه چای

خانه های مردم روستایی از خشت و گل، چوب، سنگ، ملات های گل و کاه گل ساخته شده است. نقشه خانه های مسکونی روستای یاسه چای ساده است. طبقه همکف این خانه ها شامل دالان ورودی، حیاط، ایوانچه، مطبخ، انبار علوفه و آذوقه است. در طبقه بالای این خانه ها اتاق نشیمن، مهمان خانه، ایوان مسقف با ستون و نرده چوبی مشاهده می شود. هر روز صبح زود، دختران و خانمهای خانه، ایوان و فضای داخلی را جارو می زنند و شما می توانید فعالیت روزانه و پوشش خاصشان را مشاهده کنید. خانم ها در بام و ایوان خانه خود میوه و سبزی خشک می کنند. درب خانه های روستایی در داخل دالان باز می شود.

سفر

عبور زاینده رود از میان روستای یاسه چای

زیبایی های این روستا در کنار زاینده رود بیشتر هم شده است. رود خروشان زاینده رود از داخل روستا می گذرد و جذابیت های این روستا را دو چندان کرده است. بافت تاریخی روستای یاسه چای بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

شکل هندسی خانه های این روستا بسیار زیبا است و ارتباط خانه ها از طریق دالانها، بر جذابیت روستا افزوده است. در هنگام سفر به یاسه چای، همراه داشتن دوربین عکاسی و گرفتن عکس از منظره را فراموش نکنید.

اجاره ویلا

برگزاری جشنواره تابستانه در روستای یاسه چای

در فصل تابستان جشنواره ای با هدف معرفی یاسه چای برگزار می شود. در این جشنواره محصولات کشاورزی، صنایع دستی و غذاهای محلی روستای یاسه چای به گردشگران ایرانی و خارجی معرفی می شود. روستای یاسه چای در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چرا باید به روستای یاسه چای سفر کنیم؟

کوچه های سرپوشیده، دالان های قدیمی، بافت معماری خاص و طبیعت زیبای یاسه چای از جمله دلایلی است که سفر به این مکان را خاطره انگیز و لذت بخش می کند. آب و هوای یاسه چای بسیار دلپذیر و مطبوع است و لذت سفر را چندین برابر می کند.

اجاره ویلا

چگونه می توان به روستای یاسه چای رفت؟

برای رفتن به یاسه چای می توانید از مسیر سامان، پل زبانجان، تیران، شهرکرد، بن و سد زاینده رود عبور کرده و به این روستا بروید. تمام جاده های گفته شده آسفالت هستند و رفت و آمد از طریق آنها به آسانی صورت می گیرد. روستای یاسه چای بدون شک یکی از مناطق دیدنی و تاریخی ایران است و پتانسیل گردشگری بالایی دارد.

در این نوشته، با روستای بدون کوچه ایران آشنا شدید. یاسه چای، یکی از روستاهای دیدنی در ایران است که می تواند گردشگران ایرانی و خارجی دارد. اگر به دنبال مقصدی عالی برای گردش در ایران می گردید، به یاسه چای در کهکیلویه و بویر احمد بروید. از اینکه در این نوشته با الوویلا ،سامانه اجاره ویلا  همراه بودید از شما متشکریم.