سایر مطالب

دیدنی های چالوس

تاریخ 17 مرداد 1397


اجاره خانه در تهران

تاریخ 21 آذر 1397


روستای پاده، نمونه ای از زندگی در دل کویر

تاریخ 24 شهریور 1397


دَرَک را در ایران تجربه کنید!

تاریخ 10 آذر 1397


ییلاق سوباتان

تاریخ 26 خرداد 1398


دیدنی های کیش

تاریخ 16 بهمن 1397

شیراز، پر از شعر و عطر بهار نارنج است. در گوشه گوشه این شهر زیبا می توانید آثار تاریخی ایرانی را مشاهده کنید. شیراز در گذشته به «شهر راز» معروف بوده است و اکنون یکی از مهم ترین شهرهای ایران در زمینه جذب گردشگر است. برای اقامت در شیراز گزینه های زیادی پیش رو دارید، از هتل های شیک گرفته تا اقامتگا های بوم گردی و ویلاهای مجهز یا حتی خانه های ساده و پر از حس خوب اهالی شیراز. نکته ای که درباره سفر به شیراز باید به یاد داشته باشید این است که تا می توانید عکس بگیرید. فرصت مسافرت به این شهر زیبا را غنیمت بدانید و زیبایی های شهر راز را ثبت کنید.

احتمالا کنجکاو شده اید که با جاذبه های گردشگری شیراز بیشتر آشنا شوید. به همین دلیل ما در این مطلب به سراغ زیبایی های شگفت انگیز شیراز رفته ایم. با ما همراه باشید تا در این شهر زیبا به گشت و گذار بپردازیم.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شیراز

بیایید با چند جاذبه معروف شیراز آشنا شویم. از دروازه قرآن شروع می کنیم...

 

دروازه قرآن

کمتر کسی را می بینید که با دروازه قرآن شیراز آشنایی نداشته باشد. دروازه قرآن در دوران عضدالدوله دیلمی ساخته شد. بعد از ساخت بنا، قرآنی روی آن قرار دادند تا کسانی که قصد خروج از شیراز را دارند، از زیر قرآن رد شوند و در پناه قرآن به سلامت به مقصد برسند. دروازه قرآن در میان دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار دارد. این بنا در دوران کریم خان زند بازسازی شده است.

تصویر مرتبط

حافظیه

نمی شود که به شیراز سفر کنید و به آرامگاه شاعر بزرگ شیرازی سر نزنید. حافظیه یا آرامگاه حافظ، مکانی است که این شاعر بزرگ را در خود جای داده است. حافظیه در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازه قرآن قرار دارد. فضای آرامگاه حافظ به بیش از 2 هکتار می رسد. حافظیه، پاتوقی برای جمع شدن دوستداران حافظ است. صحن های مختلفی در حافظیه قرار دارد و هر کدام به وسیله تالاری از یکدیگر جدا شده اند. در اطراف آرامگاه حافظ گلهای رنگارنگ و درختان سر به فلک کشیده ای وجود دارد که زیبایی این مکان را چندین برابر کرده است.

نتیجه تصویری برای سعدیه

سعدیه

یکی دیگر از مکانهایی که با رفتن به شیراز حتما باید از آن دیدن کنید، سعدیه است. آرامگاه سعدی، یکی دیگر از جاذبه های تاریخی و ادبی شیراز است. برای رفتن به سعدیه باید به خیابان بوستان بروید. گفته می شود که سعدی اواخر عمرش را در سعدیه می گذرانده است. بعد از مرگ سعدی، به دستور کریم خان زند، بنایی به عنوان مقبره سعدی ساخته شد. سعدیه، 258 مترمربع مساحت دارد و بسیار زیبا است.

تصویر مرتبط

باغ دلگشا

باغ دلگشا، در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد. مساحت باغ دلگشا بیش از 7 هکتار است. در سرتاسر باغ دلگشا، تعداد زیادی درخت نارنج قرار دارد. اگر در اوایل بهار به این باغ زیبا بروید، از عطر خوش شکوفه های بهار نارنج مست خواهید شد. در وسط باغ دلگشا، عمارتی را خواهید دید که ساخت آن به دوران زندیه بر می گردد. این عمارت، سه طبقه دارد و شامل دو درب ورودی، یک تالار بزرگ و چهار شاه نشین است. در ایوان بزرگ عمارت، اشعاری از «شوریده» را می بینید که با خط نستعلیق نوشته شده است. سقف عمارت چوبی است و گچبری های زیبا روی آن انجام شده است. آینه کاری ها و نقاشی های رنگ روغنی که در سقف عمارت مشاهده می کنید، گواهی از هنر و ذوق معماران شیرازی است. در این مکان می توانید یک حوض سنگی بزرگ و چندین آبشار زیبا را مشاهده کنید. در باغ دلگشا بنشینید و از سرسبزی درختان و صدای زیبای آب لذت ببرید.

نتیجه تصویری برای ارگ کریم خان

ارگ کریم خان

کریم خان زند، تعدادی از بهترین معماران و هنرمندان را دعوت به ساخت بنایی کرد که ارگ کریم خانی نام دارد. این بنای زیبا با استفاده از بهترین مصالح ساخته شده است. مهم ترین مصالح برای ساخت ارگ، گچ و سنگ بوده است. این ارگ تاریخی هم به منظور سکونت و هم به منظور حفاظت ساخته شده بود. ارگ کریم خان در زمان زندیان، محلی برای زندگی پادشاه بوده است. 4 دیوار بسیار بلند 12 متری دور تا دور ارگ را پوشانده است که با 4 برج آجری دایره ای شکل به هم متصل شده اند. این دیوارهای بلند، مکانی برای استقرار سربازان و تیراندازی در زمان جنگ بوده است.

تصویر مرتبط

باغ نارنجستان قوام

نفستان را در سینه حبس کنید؛ زیرا قرار است شما به مکانی فوق العاده زیبا و بی نظیر قدم بگذارید. یکی از زیباترین آثار تاریخی شیراز، باغ نارنجستان قوام یا باغ قوام است. این باغ زیبا در دوران حکومت ناصرالدین شاه ساخته شده است. مساحت این باغ به 3500 مترمربع می رسد. علاقه مندان به معماری اصیل ایرانی از حضور در باغ قوام قطعا لذت خواهند برد. با رفتن به باغ نارنجستان قوام می توانید از تالار آیینه، تالار شاه نشین، ستون های مرمری، سنگ تراشی ها و اتاق های آیینه کاری شده دیدن کنید. در داخل باغ نارنجستان قوام، موزه وجود دارد که انواع وسایل عتیقه در آن نگهداری می شوند.

تصویر مرتبط

آرامگاه شاهچراغ

خاک شیراز، میزبان فرد بزرگی به نام «سید احمد بن موسی کاظم» معروف به شاهچراغ است. بزرگترین زیارتگاه شیراز، آرامگاه شاهچراغ است. برادر امام هشتم شیعیان در این مکان آرمیده است. افرادی که آرزوی سفر به مشهد مقدس را دارند، به زیارتگاه شاهچراغ می آیند و از برادر امام رضا(ع)، توفیق زیارت مشهد مقدس را طلب می کنند.  گنبد و بارگاه این حرم، به آینه کاری های ظریف و کاشی کاری های زیبا، مزین است.

نتیجه تصویری برای باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد، یکی از خاص ترین مکانها در شیراز است. باغ عفیف آباد به باغ گلشن نیز شهرت دارد. این باغ توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران اداره می شود. در باغ عفیف آباد می توانید توپ، تانک، انواع اسلحه ها، دکوراسیون اتاق های سلطنتی و انواع وسایل قدیمی را مشاهده کنید. موزه داخل باغ عفیف آباد، یکی از بزرگترین موزه های خاورمیانه است. سرتاسر باغ عفیف آباد، مملو از درختان سرو و نارنج است و در وسط باغ، حوضی زیبا قرار دارد. برای رفتن به این باغ تاریخی باید به خیابان عفیف آباد شیراز مراجعه کنید.

نتیجه تصویری برای باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

اگر به شیراز رفتید، حتما زمانی را برای بازدید از باغ ارم در نظر بگیرید. باغ زیبا و دلنشین ارم بیش از 3 هکتار مساحت دارد و پوشیده از درختان سرو و نارنج است. گونه های گیاهی دیگری در این باغ بزرگ وجود دارد. به خاطر تنوع گیاهان موجود در باغ ارم، در هر فصلی از سال، زیبایی خاص خودش را دارد. قدمت عمارت باغ ارم، به زمان آل اینجو و آل اسحاق برمی گردد؛ اما کریم خان زند برای بازسازی این عمارت زیبا، بیشترین تلاش را از خود نشان داده است. عمارت موجود در باغ سه طبقه است و به تقلید از سبک معماری دوران زندیه ساخته شده است. روی طاق های این عمارت زیبا، تصاویری از نبردهای شاهنامه و جنگاوری شاهان قاجار را خواهید دید. عمارت باغ ارم شیراز از نظر معماری و تزئیینات به کار رفته، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. باغ ارم شیراز هم اکنون در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد.

تصویر مرتبط

مسجد نصیرالملک

ساخت مسجد نصیر الملک به دستور نصیر الملک انجام شد و به مدت 12 سال طول کشیده است. مسجد نصیرالملک ۲ در ورودی و ۲ شبستان شرقی و غربی دارد. در شمال این مسجد، صحن بسیار بزرگی را خواهید دید. سقف مسجد با کاشی های رنگارنگ زینت داده شده است. مسجد نصیرالملک در نزدیکی آرامگاه شاهچراغ قرار دارد.

نتیجه تصویری برای عمارت شاپوری

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری، نام مجموعه ای است که در منطقه مرکزی شهر شیراز و در محله ای با قدمت 100 ساله، معروف به انوری واقع شده است. در فاصله بین سالهای 1310 تا 1315 هجری شمسی، این باغ زیبا با اجرای استاد ابوالقاسم مهندسی و با مالکیت آقای شاپوری (یکی از تجار معروف آن زمان در شیراز) بنا شد. عمارت شاپوری، اثری بدیع و بسیار مبتکرانه است. در باغ شاپوری می توانید انواع درختان میوه دار از قبیل نارنج و انار را ببینید. گیاهان زیبایی را در این باغ خواهید دید که بسیار خاص و لطیف هستند و از دیدنشان حیرت زده خواهید شد. حوض میانی باغ، به شکل یک گل پنج پر است. عمارت شاپوری، بیانگر شیوه زندگی و سلیقه یکی از افراد سرشناس در شیراز است.

تصویر مرتبط

خانه زینت الملوک قوامی

یکی از خانه‌های تاریخی قاجاری در شهر شیراز، متعلق به زینت الملوک قوامی است. زینت‌الملوک قوامی، دختر قوام ‌الملک چهارم در این خانه زندگی می ‌کرد و به همین دلیل است که نام آن را خانه‌ زینت ‌الملوک گذاشته‌ اند. خانه زینت الملوک قوامی، یکی از آثاری است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. سقف خانه زینت الملوک چوبی است. تصاویری از حیوانات، پرندگان و گلهای زیبا را در سقف این خانه مشاهده خواهید کرد. با رفتن به خانه زینت الملوک می توانید تالار شاه نشین، آینه کاری و گچ بری های زیبای این بنا را مشاهده کنید. در زیر زمین خانه زینت الملوک قوامی، موزه ای وجود دارد که در آن مجسمه تمام شخصیت های برجسته شیراز را می بینید.

تصویر مرتبط

باغ جهان نما

قدیمی ترین باغ شیراز، باغ جهان نما است. در باغ جهان نما می توانید درختان تنومند و کهنی چون سرو و نارنج را مشاهده کنید. گیاهان زیبایی چون شمشاد سبز، رز هفت ‌رنگ، بنفشه، اطلسی و گل‌ های داوودی در این باغ وجود دارند. در وسط باغ، عمارتی را می بینید که مربوط به دوران زندیان است. عمارت باغ جهان نما، 8 ضلعی است و 4 شاه نشین دارد. کریم خان زند، در خیابان کشی اطراف عمارت و درختکاری های زیبای آن نقش داشته است.

شیراز، همه جایش زیباست. کسانی که یک بار به این شهر دل انگیز سفر کرده اند، این ادعا را تصدیق خواهند کرد. این نوشته بخش کوچکی از زیبایی های شیراز را به شما نشان داد. اگر شما دلتان یک سفر خاطره انگیز و به یادماندنی می خواهد، به شیراز بروید. این نوشته به شما کمک کرد تا با جاذبه های گردشگری و دیدنی شیراز آشنا شوید. قطعا از بوی خوش گلهای زیبا و آثار تاریخی شیراز لذت خواهید برد. راستی یادتان باشد تا جایی که می توانید از زیبایی های شیراز عکس بگیرید.