سایر مطالب

روستای پاده، نمونه ای از زندگی در دل کویر

تاریخ 24 شهریور 1397


ییلاق سوباتان

تاریخ 26 خرداد 1398


دیدنی های رودسر

تاریخ 17 مرداد 1397


آشنایی با بهشت ناشناخته استان خوزستان

تاریخ 24 مهر 1397


دیدنی های رامسر

تاریخ 17 مرداد 1397


دَرَک را در ایران تجربه کنید!

تاریخ 10 آذر 1397

روستای ورکانه همدان، روستایی است که تمام خانه های آن با سنگ ساخته شده است. وقتی به این روستا می روید، به یاد نقاشی های به جا مانده از اروپا در دوران رنسانس می افتید. روستای ورکانه، به روستای رنسانسی ایران شهرت دارد. قدمت روستای ورکانه به 400 سال پیش بر می گردد. الوویلا، سامانه اجاره ویلا  در کشور در این مطلب شما را این روستا زیبا آشنا می کند.

 

اجاره ویلا


روستای ورکانه، روستایی قدیمی و زیبا است و از مناطق بکر گردشگری ایران به شمار می آید. این روستا، در شرق شهرستان همدان و در دهستان الوندکوه شرقی قرار دارد. طبیعت روستای ورکانه، بسیار بکر و چشم نواز است. در اطراف روستای ورکانه، کوه هایی مرتفع و چشمه هایی پرآب وجود دارد. این روستا،در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی قرار گرفته است؛ به همین دلیل است که آب و هوای آن، کوهستانی و دلپذیر است. نام روستای ورکانه، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


    ویلا شمال


نقطه تمایز روستای ورکانه با دیگر روستاهای ایران، در مصالح به کار رفته برای ساخت خانه ها و بناهای روستایی است. با قدم زدن در کوچه های روستای ورکانه، دیوارهای سنگی، بام های سنگی و حیاط های سنگی را مشاهده خواهید کرد. مصالح اصلی برای ساخت خانه های ورکانه، سنگ و ملات گل هستند و سنگها با استفاده از تیرهای چوبی به یکدیگر متصل شده اند. در این روستا، می توانید لذت حضور در عصر سنگی را تجربه کنید.

 

اجاره ویلا


 
علت نام گذاری روستای ورکانه 


«ورکان» به زبان محلی یعنی در نزدیکی معدن. علت نامگذاری روستای ورکانه این است که در اطراف روستا، معادن زیادی وجود دارد. البته ادعای دیگری هم درباره علت نامگذاری روستای ورکانه وجود دارد. «کانه» در زبان محلی مردم به معنای چشمه است و واژه «ور» به معنی کنار است. به علت نزدیکی روستا به چشمه و رود، به نام ورکانه مشهور شده است.
   اقامتگاه


چرا خانه های روستای ورکانه از سنگ ساخته شده اند؟


بیشتر بناهای این روستا از سنگ، سنگ لاشه (سنگ تراشیده و چکش خورده)، سنگهای مالون (سنگ مربع یا مستطیل شکل)، خشت و آجر ساخته شده اند. در این روستا، تخته سنگهای زیادی وجود داشت و مردم برای ساختن خانه های خود از همین سنگها استفاده می کردند. مردم روستای ورکانه به خوبی می دانند که استفاده از سنگ برای ساختن ساختمان، باعث مقاومت بنا در برابر تغییرات جوی می شود. دیوارهای قطور خانه های روستای ورکانه، از نفوذ سرمای شدید به داخل خانه جلوگیری می کند. پنجره خانه های روستایی، کوچک و مشبک هستند و از چوب ساخته می شوند. این پنجره ها به فضای داخلی و دیوار خانه، جلوه زیبایی می بخشند. خانه های روستای رنسانسی ایران، رو به جنوب ساخته می شوند تا بتوانند از نور خورشید بیشترین استفاده را کنند و خانه خود را گرم نگه می دارند. کوچه های این روستا نیز سنگ فرش شده هستند و منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده اند.
  ویلا

بناهای مهم روستای ورکانه


وقتی به روستای ورکانه رفتید، از بناهای مهم این منطقه بازدید کنید. بناهای مهم ورکانه عبارتند از:
•    اصطبل پرورش اسب
در 2 کیلومتری روستای ورکانه، اصطبلی قرار دارد که در قدیم به عنوان مرکزی برای نگهداری و پرورش اسب بوده است و امروزه، یکی از دیدنی های این روستا به شمار می آید. حیاط مرکزی، فضا برای نگهداری از اسبها، ورودی و انبار علوفه از جمله قسمتهای مختلف اصطبل پرورش اسب هستند. در شرق و غرب این اصطبل، فضایی برای نگهبانی وجود داشته است. در گذشته، اسبهای درباری در این اصطبل نگهداری می شدند.
در اصطبل تاریخی روستای ورکانه می توانید سوار بر اسب شوید و سوارکاری کنید. این تجربه تازه برای شما، لذت بخش و ماندگار خواهد بود.
•    قلعه ارباب روستای ورکانه
یکی از بناهای تاریخی ورکانه، قلعه اربابی مهری خانم است. صاحب این قلعه، ارباب روستا به نام مهری خانم بوده است. زیربنای این قلعه 330 متر است. ساختمان قلعه اربابی مهری خانم، 2 طبقه دارد و این 2 طبقه به وسیله پله ها به یکدیگر وصل می شوند. برای دیدن این قلعه بزرگ، باید به ضلع جنوبی روستا بروید. قلعه مهری خانم در دل کوه قرار گرفته است و منظره ای زیبا و چشم نواز دارد.
•    گورستان روستای ورکانه
وقتی به روستای ورکانه سفر کردید، از گورستان این روستا دیدن کنید. جالب است بدانید که در این روستای سنگی، هیچ کدام از قبرها سنگ قبر ندارند.


زیبایی های طبیعی روستای ورکانه


در این روستا می توانید خودتان را مهمان میوه های خوشمزه درختان گردو، سیب و زردآلو کنید. طبیعت روستای ورکانه، بسیار زیبا است. در این روستا، شاهد رودخانه های فصلی نیز خواهید بود که از یخچالها سرچشمه می گیرند و به رودخانه ها می ریزند. در این مکان، طبیعت زیبای دره یورد صفرخان، تخته سنگ، جن دره، سوبلاغ و دره بارانی را مشاهده می کنید. کوه هایی نظیر کوه سرخ بلاغ، کوه قره داغ و کوه های سرده در اطراف این روستا قرار دارند و مقصدی عالی برای علاقهمندان به کوهنوردی است. از این کوه ها بالا بروید و طبیعت زیبای روستای ورکانه را از قله کوه تماشا کنید.

 

  اجاره ویلا


سبک زندگی مردم روستای ورکانه


مردم روستای ورکانه به زبان لری صحبت می کنند. از غذاهای خوشمزه مردم روستای ورکانه می توان به آش اوماج، آش جو، آش پلته، آش واره و ترخینه اشاره کرد. زنان روستای سنگی، در درست کردن انواع کباب و آبگوشت نیز مهارت زیادی دارند. روستای ورکانه، زادگاه «پروفسور توفیق موسیوند» است. پروفسور موسیوند، مخترع نخستین قلب مصنوعی در جهان است. روستای ورکانه، تاکنون محل ضبط و فیلمبرداری بسیاری از فیلمهای تلویزیونی از جمله سریال نوروزی «علی البدل» بوده است.
بهترین زمان برای سفر به روستای ورکانه
بهترین فصل برای بازدید روستای سنگی ورکانه، تابستان است؛ زیرا آب و هوای مطبوعی دارد، چشمه ها پرآب هستند و باغها در سرسبزترین و شاداب ترین حالت خود به سر می برند. در هنگام سفر به ورکانه، دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید تا بتوانید از زیبایی های این منطقه شگفت انگیز، عکس بگیرید.


  ورکانه


راه دسترسی به روستای ورکانه


وارد جاده همدان به ملایر شوید و با کمک تابلوهای راهنما، جاده سد اکباتان را پیدا کنید. بعد از پشت سر گذاشتن سد اکباتان و روستای یلفان، شمس آباد و علی آباد، وارد جاده ورکانه شوید. مسیر را ادامه دهید تا به روستای ورکانه برسید. ماشین خود را در پارکینگ روستا پارک کرده و با پای پیاده شروع به قدم زدن در روستای رنسانسی ایران کنید.