سایر مطالب

با قلعه تاریخی برغان بیشتر آشنا شوید!

تاریخ 13 بهمن 1397


دیدنی های سرخرود

تاریخ 13 خرداد 1398


درمان افسردگی با سفر

تاریخ 01 اردیبهشت 1398


دیدنی های ماسال

تاریخ 16 خرداد 1398


اجاره ویلا در روستای سیاه رودبار استان گلستان

تاریخ 09 آذر 1397


روستای آتشگاه کرج

تاریخ 13 بهمن 1397

روستاهای ایران، خاص و شگفت انگیز هستند. روستای میمند در استان کرمان، یکی از جالب ترین روستاهای ایرانی است. الوویلا، در این نوشته شما را با این روستای جذاب و دیدنی بیشتر آشنا خواهد کرد.

 

آشنایی با روستای میمند

روستای میمند، یکی از توابع شهرستان بابک در کرمان است. این روستا، از کهن ترین سکونتگاه های صخره ای جهان به شمار می رود. روستای میمند، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و ظرفیت بالایی در جذب گردشگران ایرانی و خارجی دارد.

قدمت روستای میمند به حداقل 3 هزار سال پیش بر می گردد. در این روستای زیبا، کتیبه ها و نقش هایی کشف شده اند که قدمت آنها به دوره های اشکانی، ساسانی و ابتدای اسلام بر می گردد. میمند، یادگاری از زندگی اجداد ایرانیان است. در این روستا، می توان خانه های صخره ای، معبد، قلعه و برجهای تاریخی را مشاهده کرد. به دلیل صخره ای بودن بافت روستا، میمند در طول سالیان دراز تغییر نکرده و کمتر دچار فرسایش شده است.

بافت خاص و دیدنی روستای میمند

میمند، یادگاری از دوران گذشته ایرانیان است. در گذشته، ایرانی ها کوه را مقدس می دانستند و برای عبادت به کوه می رفتند. ایرانیان کوه را به عنوان نمادی از پایداری، استواری، توان و اراده محکم قبول داشتند. به همین دلیل بود که دل سنگها را می شکافتند تا از خود، یادگاری بر جای بگذارند. میمند، نشانه ای از عزم و اراده ایرانی ها است.

وسعت روستای میمند، حدود 420 کیلومترمربع است. شکل خانه های این روستا، بسیار خاص و متفاوت است. مردم روستای میمند برای ساخت خانه های خود از خشت، ملات و آجر استفاده نمی کنند؛ بلکه آنها خانه های خود را در دل کوه و با کندن سنگها می سازند. خانه های روستایی این منطقه، چندین اتاق و اصطبل دارد. به علاوه این خانه ها دارای ایوان، حیاط، جای رختخواب، جای ظرف، صندوق و چراغ هستند. نام این خانه ها «کیچه» است. یکی از نکات جالب در روستای میمند این است که در این روستای صخره ای، هیچ کوچه و معبری وجود ندارد؛ بلکه کوچه های این روستا، مسیرهای افقی هستند که در دل تپه ها به عمق می روند و در آخر به منازل مسکونی می رسند. هم اکنون 406 کیچه و 2560 اتاق در روستای میمند ساخته شده است و از طریق این کوچه ها به یکدیگر متصل شده اند. در روستای میمند، می توانید نمونه کاملی از زندگی مردم در دل کوه را مشاهده کنید.

 

 

سبک زندگی مردم میمند

مردم میمند، هنوز به شکل سنتی زندگی می کنند. آنها هنگام حرف زدن از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می کنند و به آداب و رسوم قدیمی پایبند هستند. شغل اصلی مردم میمند، کشاورزی و دامداری است. از محصولات کشاورزی مردم میمند می توان به پسته وحشی، بادام وحشی، گردو و زیره اشاره کرد. در بهار و تابستان، مردم میمند دامهای خود را برای چرا به مراتع سرسبز می برند و در هنگام زمستان به فعالیتهایی چون گلیم بافی، فرش بافی، نمد بافی و سبدبافی مشغول می شوند. مردم روستای میمند به خوبی با طبیعت و عناصر طبیعی آشنا هستند و به همین دلیل، به محل زندگی خود هیچ آسیبی نرسانده اند. در این روستا می توانید نحوه ارتباط مردم با طبیعت را از نزدیک ببینید.

 

معنی واژه میمند

واژه میمند از ترکیب دو بخش «مِی» و «مَند» به وجود آمده است. «می» به معنای شراب است و «مند» به معنای سرمستی و مستی ناشی از خوردن می است تعبیر روستائیان از میمند این است که در گذشته، مردم این منطقه شراب می نوشیدند و  وقتی سرمست می شدند، در اثر مستی می شروع به کندن سنگهای کوه می کردند. عده دیگری هم هستند که میمند را به معنای میمنت و مبارکی می دانند.

بهترین زمان برای سفر به میمند

بهترین زمان برای سفر به میمند، فصول بهار و تابستان است. در اوایل پاییز نیز می توانید به این روستای جذاب و دیدنی بروید. روستای میمند آب و هوای نیمه بیابانی دارد؛ در نتیجه هوای این روستا در فصل زمستان، سرد و کوهستانی است. البته باید بدانید که هوای داخل کیچه ها با بیرون فرق دارد و متعادل تر از هوای بیرون است.

دیدنی های روستای میمند

  • حمام میمند

حمام میمند، مانند دیگر خانه های این منطقه در دل سنگ بنا شده است. در قدیم، این حمام به روش سنتی ساخته شد و خزینه ای بزرگ داشت. ساختمان حمام میمند کمی پیچیده و در عین حال جالب است. این حمام در انتهای دالان قرار دارد. قسمت های مختلف حمام میمند شامل رختکن، حوض، صحن حمام، خزینه، آتش خانه و حوض مخصوص شستن پا است.

در قدیم برای تامین نور حمام از سنگ مرمر، شعله روغن گیاهی کن تون و ریشه گیاه جلا استفاده می شد؛ اما امروزه این حمام برق کشی شده است.

  • مدرسه میمند

در میمند، کیچه ای به عنوان مدرسه ساخته شده است. طول کیچه مدرسه 18 متر بوده و عرض آن به 15 متر هم می رسد. این مدرسه، 5 فضا دارد که به عنوان کلاس و دفتر از آنها استفاده می شود. کلاس های این مدرسه، بزرگ هستند و ضخامت سقفشان نیز زیاد است. در مدرسه میمند، فضایی را به عنوان ایوان و حیاط مدرسه خواهید دید.

  • مسجد میمند

مسجد میمند، از معدود مساجد کشور است که در دل سنگ بنا شده است. این مسجد مناره ای ندارد و وسعت آن به 120 متر مربع می رسد. از جمله قسمتهای قابل توجه این مسجد، محرابهایی هستند که در دل سنگ تراشیده شده اند. کف مسجد میمند با قالی های دستباف میمندی پوشانده شده است. تامین نور این مسجد، از طریق در ورودی انجام می شود. قدمت این مسجد به سال 1240 هجری قمری برمیگردد.

  • آتشکده

در گذشته، مکانی برای سکونت زرتشتیان بوده است. در این روستا، بنایی به عنوان آتشکده وجود دارد. این مکان، محل عبادت گذشتگان بوده است. هم اکنون از این آتشکده، تنها بدنه سازه و دودکش آن باقی مانده است؛ اما با این وجود، هنوز هم بسیاری از افراد برای عبادت به این مکان مراجعه می کنند. در حال حاضر، آتشکده میمند به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و گردشگران را با مردم میمند و فرهنگشان بیشتر آشنا می کند.

  • خانه های میمند

مردم روستای میمند به قدری مهربان و مهمان نواز هستند که با دیدن شما، از شما دعوت کنند که به خانه آنها بروید. ظاهر این خانه ها ساده است؛ و چیدمان جالبی دارد. این خانه ها حس ساده زیستی و صمیمیت را به انسان منتقل می کند. وقتی به داخل خانه مردم میمند می روید، با صنایع دستی و محصولات دامی آنها از نزدیک آشنا می شوید.

 

اقامت در روستای میمند

برای بازدید از روستای میمند، می توانید در هتلهای کرمان بمانید و صبح زود به سمت میمند حرکت کنید. هم چنین می توانید شب را در اقامتگاه های محلی شهر بابک سپری کنید. به علاوه خانه های بومی مردم میمند نیز یکی دیگر از گزینه های اقامت در میمند است.

در این نوشته از الوویلا، با روستای زیبا و باستانی میمند آشنا شدید. از اینکه تا انتهای این نوشته همراه ما بودید از شما متشکریم.